WordPress Blog Typography: Jak to ulepszyć


Treść Themeisle jest bezpłatna. Kupując za pośrednictwem linków polecających na naszej stronie, otrzymujemy prowizję.

Czcionki używane na blogu mogą mieć duży wpływ na to, jak strona czuje się dla odwiedzających. Czy piszesz dla formalnej lub zwykłej publiczności? Publiczność poszukująca bloga o kobiecym stylu życia lub przyszłościowego bloga technologicznego? Wybory, których dokonujesz w związku z typografią bloga WordPress, zapewniają natychmiastową atmosferę temu, na co patrzą Twoi goście, nawet zanim jeszcze przeczytają jakieś słowo.

Wiele motywów WordPress ma czcionki starannie wybrane i sparowane przez projektanta, ale niektóre są dość proste. A może chcesz użyć motywu do czegoś innego niż jego pierwotny cel, a wybrane przez projektanta czcionki nie odpowiadają już twoim celom.

Być może chcesz odświeżyć wszystko bez konieczności przechodzenia przez żmudny proces migracji do nowego tematu. W każdym razie poprawianie czcionek blogu WordPress to świetny sposób na zmianę wyglądu witryny bez inwestowania dużo czasu i wysiłku.

Jak poprawić typografię bloga WordPress

Ten post będzie zawierał kilka łatwych sposobów zmiany i ulepszenia typografii i stylów czcionek blogu WordPress, od nurkowania po ustawienia motywu, po użycie specjalnie zaprojektowanej wtyczki.

Zacznijmy:

Należy pamiętać o niektórych zasadach typografii

Aby korzystanie z treści było przyjemniejsze, musisz wybrać rozmiar czcionki i liczbę znaków w wierszu, które będą łatwe do odczytania. Aby to zrobić, możesz użyć kalkulatora typografii Golden Ratio. Wystarczy wpisać szerokość treści, a otrzymasz sugestie dotyczące idealnego rozmiaru czcionki i wysokości linii dla akapitów i nagłówków.

stosunek

Po otrzymaniu tych sugestii możesz je zintegrować ze swoim blogiem na wiele różnych sposobów.

W przypadku podejścia ręcznego postępuj zgodnie z tymi instrukcjami, aby określić elementy do edycji w niestandardowym CSS. Możesz umieścić swój kod w polu poniżej Wygląd> Edytuj CSS.

edytor css

Uwaga. Oto krótki samouczek na temat dodawania niestandardowych czcionek do motywów ThemeIsle przy użyciu tej metody.

Zmienianie czcionek za pomocą ustawień motywu

Opcje edycji typografii bloga WordPress różnią się znacznie w zależności od motywu. Niektóre motywy dają najwyższą kontrolę nad czcionkami, rozmiarami i kolorami, jeśli wystarczająco dobrze zagłębisz się w ustawienia, podczas gdy inne dają ci kontrolę bez żadnych ograniczeń (Patrzę na ciebie, domyślne motywy WordPress).

Oto na przykład ustawienia typografii z motywu zainstalowanego na jednej z moich witryn:

ustawienia typografii blogu wordpress

Porównaj to do Twenty Fifteen, która pozwala tylko zmieniać kolory tekstu w Twojej witrynie i nic o czcionce:

wordpress-typography-basic-settings-2015

Ponieważ jest to całkowicie różne w zależności od motywu, warto najpierw sprawdzić ustawienia typografii. Ustawienia motywów są zwykle dostępne w Wygląd sekcja menu panelu administratora lub w nowej sekcji menu pod nazwą motywu. Jeśli znajdziesz ustawienia typografii dla swojego motywu, świetnie – to będzie najprostszy sposób na zmianę czcionek witryny. Ale jeśli ich nie widzisz, nie rozpaczaj, po prostu czytaj dalej.

Zmienianie czcionek za pomocą wtyczki

Z powodu braku domyślnych ustawień czcionek w WordPress programiści wydali ogromną liczbę wtyczek typografii. Spośród wszystkich dostępnych opcji, szczególnie polecam dwie. Jedna z nich jest niezwykle prosta i łatwa w użyciu, a druga daje nieco większą kontrolę:

1. Przewodnik po stylach

Styleguide to darmowa wtyczka WordPress, która rozwija się w oparciu o WordPress Live Customizer, wbudowaną funkcję, która umożliwia podgląd zmian, które chciałbyś wprowadzić w swojej witrynie przed ich opublikowaniem. Dodaje 45 najczęściej używanych czcionek Google w menu „Kolory i czcionki”, które jest adaptacją istniejącego menu „Kolory”, które jest tam domyślnie. Google Fonts to jedna z najwygodniejszych bibliotek czcionek internetowych, ponieważ wszystkie czcionki są bezpłatne, nawet do użytku komercyjnego.

Po wyszukaniu wtyczki, zainstalowaniu jej w witrynie i aktywacji możesz dostosować czcionki swojego bloga pod Wygląd> Dostosuj w menu WordPress. Spowoduje to otwarcie Live Customizer. Po kliknięciu „Kolory i czcionki” opcje będą wyglądać następująco:

wordpress-typography-plugin-styleguide-settings-2015

Tutaj możesz wybrać czcionkę dla tytułu witryny oraz czcionkę, która będzie używana w tekście i nagłówkach. Dla każdego możesz również wybrać domyślną, normalną lub pogrubioną grubość czcionki. Po wprowadzeniu zmian będą one wyświetlane w podglądzie na żywo po prawej stronie opcji.

Ta wtyczka blogowa WordPress jest bardzo łatwa w użyciu, ale jest nieco ograniczająca. Wszystkie nagłówki będą miały tę samą czcionkę co tekst podstawowy, tylko w określonych rozmiarach i gramaturach. W tej wtyczce nie ma również ustawień umożliwiających ponowne kolorowanie określonych nagłówków lub innych stylów akapitów. Styleguide to świetny wybór, jeśli potrzebujesz czegoś bardzo szybkiego i łatwego, ale nie jest najlepszym wyborem, jeśli chcesz wprowadzić bardziej szczegółowe zmiany w czcionkach i kolorach poszczególnych nagłówków.

2. WP Google Fonts

W przypadkach, w których chcesz ustawić określone czcionki i ich wagę dla niektórych nagłówków, WP Google Fonts to wtyczka dla Ciebie. Jako jedna z najpopularniejszych darmowych wtyczek do typografii WordPress, ma ponad 100 000 aktywnych instalacji oraz średnią ocen z 4 gwiazdek i jest to wtyczka, z której regularnie korzystam podczas zakładania nowej witryny WordPress.

Oprócz tego, że możesz wybierać spośród ponad 100 czcionek internetowych Google, możesz wybrać odpowiednią wagę, sprawdzić, które style ją zastosować, a nawet wprowadzić niestandardowy CSS. Za pomocą tej wtyczki możesz dostosować do sześciu różnych czcionek i ich zastosowania. (Nie dlatego, że powinieneś używać tak wielu – czcionki wyglądają najbardziej profesjonalnie, gdy trzymasz się parowania tylko dwóch lub co najwyżej trzech).

wordpress-typography-plugin-wp-google-fonts-settings

Po zakończeniu dostosowywania ustawień czcionek kliknij niebieski przycisk „Zapisz wszystkie czcionki”, aby zastosować zmiany w witrynie.

Niestety, nie możesz wyświetlić podglądu zmian w swojej witrynie, zanim zostaną one wprowadzone w życie z wtyczką WP Google Fonts, w przeciwieństwie do Styleguide, ale poziom dostosowania, który otrzymasz w zamian, jest tego wart.

Końcowe przemyślenia

Zmiana stylu typografii bloga WordPress jest jednym z najszybszych i najłatwiejszych sposobów zmiany nastroju witryny, niezależnie od tego, czy dokonujesz tego za pomocą ustawień motywu, narzędzia WordPress Live Customizer, czy też darmowej wtyczki, takiej jak Styleguide lub WP Google Fonts.

Czy używasz jednej z tych wtyczek do dostosowywania typografii bloga WordPress, czy masz inną ulubioną? Udostępnij w komentarzach poniżej.

Reply