Twój przewodnik krok po kroku po lepszych treściach


Treść Themeisle jest bezpłatna. Kupując za pośrednictwem linków polecających na naszej stronie, otrzymujemy prowizję.

Jeśli lubisz wielu blogerów, istnieje duża szansa, że ​​nie będziesz mieć dyplomu z języka angielskiego lub dziennikarstwa. Ale to nie znaczy, że nie możesz nauczyć się pisać posta na blogu, który pokochają Twoi czytelnicy – potrzebujesz tylko odpowiedniego procesu!

Prowadząc bloga WordPress, łatwo jest dać się złapać w całości. Oczywiście ważne jest opracowanie ogólnej strategii dotyczącej treści i harmonogram publikacji. Ale ostatecznie sukces Twojego bloga wróci do jakości twoich indywidualnych treści.

Pisanie wszelkiego rodzaju treści jest z natury kreatywne i nie chcielibyśmy dyktować każdej decyzji, którą podejmujesz po drodze. Jednocześnie pomaga mieć przejrzysty proces do naśladowania, przygotowując każdy post na swoim blogu. W ten sposób z pewnością nie przegapisz żadnych ważnych kroków.

W tym przewodniku przedstawimy kroki, które powinniśmy wykonać, pisząc post na blogu. Te cztery fazy mogą służyć zarówno jako inspiracja, jak i lista kontrolna, które pomogą usprawnić proces tworzenia treści. Chodźmy do pracy!

Krok 1: Wybierz temat, który zapewni Ci sukces

Proces pisania gwiezdnego posta na blogu rozpoczyna się na długo przed ustawieniem pióra na papierze (lub palcami na klawiaturze). Nie zajedziesz daleko, jeśli nie poświęcisz czasu na zastanowienie się nad pomysłem, na którym możesz napisać wysokiej jakości post na blogu.

Ten krok składa się z dwóch części.

Pierwszy z nich zawiera kilka potencjalnych tematów. Niektórzy ludzie lubią po prostu usiąść i wymyślić jakiś pomysł z powietrza. Aby uzyskać bardziej praktyczne podejście, zapoznaj się z naszym przewodnikiem znajdującym pomysły na posty na blogu.

Druga część jest nieco trudniejsza. Jeśli chcesz utworzyć wysokiej jakości post, który będzie użyteczny dla czytelników i pomoże zwiększyć ruch na swoim blogu, nie będziesz chciał pisać o niczym. Zamiast tego pomysł, na który się zdecydujesz, powinien spełniać jak najwięcej z następujących kryteriów:

 • Stosowność. Przede wszystkim wybrany temat powinien być interesujący i przydatny dla docelowego czytelnika. Aby to ustalić, musisz mieć kompleksowy profil odbiorców. Następnie zastanów się, jak Twój post może rozwiązać problem lub odpowiedzieć na kluczowe pytanie dla odbiorców.
 • Wyjątkowość. Co najważniejsze, nie chcesz powielać żadnych treści już na swoim blogu. Ponadto zrób trochę Google’a i sprawdź, ile wpisów istnieje na ten sam temat. Nie musisz pisać o czymś zupełnie nowym, ale postaraj się skupić na nowym kącie lub zapewnić wyjątkowy obrót, który wyróżnia Twój post.
 • Głębokość. Zanim zaczniesz pracę nad danym tematem, upewnij się, że masz wystarczająco dużo do powiedzenia na ten temat, aby wypełnić cały post na blogu. Chociaż krótsza treść może być przydatna (i dobrze jest różnicować długość postów), treść długa zazwyczaj zapewnia najlepsze zwroty.
 • Długość życia. Tam jest miejsce na ważne posty na blogu. Jeśli jednak nie prowadzisz bloga z wiadomościami, powinieneś skupić się na treściach „wiecznie zielonych”, które są równie trafne i przydatne dla czytelników za rok.

Na koniec jest to również doskonała okazja do przeprowadzenia krótkiego badania słów kluczowych:

badanie słów kluczowych jest ważnym aspektem pisania postów na blogu

Jeśli chcesz przyciągnąć wielu czytelników za pośrednictwem wyszukiwarek, najlepiej wybrać post, który możesz zbudować wokół określonego słowa kluczowego. Google Keyword Planner to doskonałe narzędzie na początek. Inną dobrą opcją jest KWFinder, chociaż bezpłatny plan pozwala na wyszukiwanie tylko 5 słów kluczowych dziennie.

Poszukaj słowa kluczowego, które ma zarówno wysoką liczbę wyszukiwań, jak i stosunkowo niską konkurencję.

Krok 2: Utwórz kontur

Otrzymasz wybaczenie, jeśli słowo „zarys” spowoduje, że zaczniesz się kulić. Wiele osób ma negatywne skojarzenia z tą koncepcją. W przypadku złego wykonania zarysowanie może wyssać trochę kreatywności z procesu pisania i zająć dużo cennego czasu.

Jednak dobrze wykonane, rozpoczęcie od konturu zapewnia wiele korzyści. Na przykład posiadanie ram umożliwia skoncentrowanie się na mniejszych problemach, takich jak wybór słów i przepływ tekstu podczas pisania, zamiast konieczności zastanawiania się, o czym będziesz pisać w następnej kolejności.

Co ważniejsze, zarys pomaga zapewnić, że wszystkie ważne punkty Twojego postu zostaną ujęte w logicznej kolejności. W rzeczywistości pomaga myśleć o twoim zarysie jako narzędziu organizacyjnym. Przynajmniej będziesz chciał uwzględnić:

Pomaga także w przeprowadzeniu badań na etapie konspektu. Nawet jeśli znasz dobrze ten temat, prawdopodobnie natkniesz się na nowe pomysły lub tematy.

Na koniec ważne jest, aby pamiętać, że twój kontur jest narzędziem, a nie klatką.

Prawdopodobnie będziesz się od niego odchylał pisząc post, co jest w porządku. Zasadniczo będziesz mieć mapę drogową, do której możesz się odnieść, pisząc post na blogu, więc wiesz, jak wszelkie wprowadzone zmiany mogą wpłynąć na cały post.

Krok 3: Napisz post

Będziemy trzymać ten krok krótko i słodko. Jak już wspomnieliśmy, usiąść i napisać wpis na blogu to proces twórczy, a podejście każdego będzie inne.

Mając to na uwadze, oto kilka wskazówek, które sprawdzają się podczas pisania postów na blogu:

 • Nie martw się o samodzielną edycję podczas pisania pierwszego szkicu. Jest dużo czasu, aby wrócić i wprowadzić poprawki później. Po prostu zrzuć wszystkie swoje pomysły.
 • Staraj się pisać za dużo, a nie za mało. Zawsze możesz skrócić to, co napisałeś, ale próba przedłużenia postu po tym fakcie może spowodować dodanie zbyt dużej ilości „puchu”.
 • Napisz wprowadzenie i zakończenie swojego posta na końcu. Po ułożeniu reszty postu będziesz miał lepszy pomysł na to, jak najlepiej go otworzyć i zamknąć.

Warto również pamiętać o bardziej ogólnych poradach dotyczących pisania, takich jak znalezienie miejsca bez rozpraszania uwagi i pisanie w ciągu dnia, kiedy jesteś najbardziej czujny i skoncentrowany.

Krok 4: Edytuj swój pierwszy szkic

Na tym etapie natknie się wielu blogerów – zwłaszcza nowicjuszy. Największym błędem, jaki możesz popełnić, jest całkowite pominięcie tej fazy. Wiele osób po prostu pisze post na blogu, szybko podaje błędy ortograficzne i trafia Publikować.

Jednak znaczna część postu pochodzi z procesu edycji. Twój pierwszy wysiłek nazywa się z grubsza szkicem z jakiegoś powodu – polerowanie pozwala prześwitywać twoje pomysły, opinie i porady bez rozpraszania uwagi. Jest to prawdą bez względu na to, ile masz doświadczenia (lub jak mało).

W przeszłości pisaliśmy o procesie edycji i zalecamy zapoznanie się z tym artykułem, aby uzyskać pełną listę kontrolną. Podobnie jak w poprzednim kroku, oto podsumowanie najważniejszych porad, o których warto pamiętać:

 • Nie edytuj zaraz po zakończeniu pisania. Poczekaj, aż minie czas, abyś mógł zobaczyć obiektywnie bardziej obiektywnie – najlepiej dzień.
 • Uważaj na podstawy. Pisownia i gramatyka mogą wydawać się proste, ale są ważne dla ustalenia Twojej wiarygodności i skoncentrowania się na treści (a nie na błędach).
 • Edytuj cały post, a nie tylko tekst. Oznacza to przeglądanie zdjęć i innych multimediów, sprawdzanie formatowania i metadanych itd.
 • Sprawdź swój post na froncie. Bez względu na to, gdzie faktycznie napisałeś swój post na blogu, chcesz wyświetlić podgląd i przeczytaj to na interfejsie WordPress. Pozwala to na wychwycenie różnego rodzaju błędów, które w innym przypadku zostałyby pominięte.
 • Daj swojemu postowi ostatnią korektę. Gdy podoba Ci się post, przekaż go jeszcze raz, aby wyłapać ewentualne błędy przeciągające się, mylące zdania itp.

Naprawdę nie możesz poświęcić zbyt dużo czasu na proces edycji i polerowania. Rezultatem będzie wysokiej jakości post na blogu, do którego chętnie nadasz swoje imię.

Oto jak napisać post na blogu, który ludzie chcą przeczytać

Jeśli chcesz zbudować dobrze prosperujący blog WordPress, możesz zastosować wiele strategii. Możesz użyć Search Engine Optimization (SEO), aby zwiększyć ruch w swojej witrynie, a nawet skorzystać z przydatnych narzędzi zewnętrznych. Po drodze nie możesz jednak ignorować znaczenia samego procesu pisania.

Kiedy przychodzi czas na napisanie posta na blogu dla swojej witryny, upewnij się, że wykonałeś następujące ważne kroki:

 1. Wpadnij na realny pomysł – taki, który pasuje do Twoich odbiorców i pozwala dostarczyć wyjątkowy materiał.
 2. Utwórz zarys, który zapewni ogólną strukturę swojego postu, bez ograniczania kreatywności.
 3. Napisz post, zapisując pierwszy szkic, gdy wszystko jest jeszcze świeże w twoich myślach.
 4. Edytuj swój pierwszy szkic, zwracając uwagę zarówno na małe, jak i na dużą skalę rozważania.

Czy masz jeszcze jakieś wskazówki, jak napisać post na blogu? Twoje uwagi są mile widziane w sekcji komentarzy poniżej!

Bezpłatny przewodnik

5 podstawowych wskazówek, jak przyspieszyć
Twoja witryna WordPress

Skróć czas ładowania nawet o 50-80%
postępując zgodnie z prostymi wskazówkami.

Reply