Od 1997 do chwili obecnej (ze zdjęciami)


Blogowanie może mieć niewiele ponad 20 lat, ale natura blogów przeszła w tym czasie niesamowite przeobrażenia. W tym artykule zajmiemy się historią blogowania, od pierwszego uznanego bloga po zatłoczoną blogosferę 2020 roku.

Wczesna historia blogowania

Większość ekspertów zgadza się, że pierwszym blogiem był Links.net, stworzony w 1994 roku przez ówczesnego studenta Justina Halla jako miejsce do opublikowania jego tekstów. Witryna składała się wyłącznie z krótkich postów, z których każdy dzielił link i kilka jego przemyśleń na temat zawartej w nim treści. Ta kompilacja linków zawierała linki do stron, które mu się podobały, a także do jego własnej pracy.

Historia blogowania zaczyna się od Links.net

Inni szybko poszli w ślady Hala, tworząc własne strony, na których dzielą się swoim życiem i przemyśleniami. Ponieważ jeszcze nie wynaleziono terminu „blog”, strony te były nazywane „dziennikami online”, a nawet „osobistymi stronami”. W 1997 r. Termin „blog” został ukuty przez wpływowych Jorn Barger Mądrość Robota blog opisujący te witryny.

Wiele z tych wczesnych blogów zostało stworzonych przez programistów i koncentrowało się na wysoce technicznych tematach, ale w 1998 roku Jonathan Dube został pierwszym dziennikarzem, który napisał na blogu wydarzenie. Jego blog opisał Hurricane Bonnie dla The Charlotte Observer, jak na zdjęciu poniżej:

Pierwsze w historii blogowanie na żywo

W 1998 r. Powstało również Open Diary, platforma blogowa, która pozwoliła członkom społeczności komentować nawzajem swoje pisma. Było to pierwsze z wielu narzędzi, dzięki którym blogowanie stało się dostępne dla zwykłych ludzi, niezależnie od ich doświadczenia w programowaniu.

Jak zaczęły się i znikały różne platformy blogowe

Podobnie jak uciążliwe, pełne kodu blogi z późnych lat 90. zaczęły ustępować miejsca bardziej dostępnym rozwiązaniom, w 1999 r. Słowo „blog” zostało odrzucone na rzecz prostszego terminu: „blog” Petera Merholza. W tym roku pojawiły się również trzy nowe platformy blogowe: Xanga, LiveJournal i Blogger. Xanga, strona skupiająca się bardziej na społecznej stronie blogowania (podobna do MySpace), cieszyła się szczytem 300 000 użytkowników, ale całkowicie zniknęła ze sceny blogowania.

LiveJournal był jedną z pierwszych platform blogowych w historii

LiveJournal zaczął jako strona internetowa, na której Brad Fitzpatrick mógł utrzymywać kontakt ze swoimi licealnymi przyjaciółmi, i szybko wyrósł na miejsce, w którym wszelkiego rodzaju ludzie mogli zapisywać swoje przemyślenia i rozwijać społeczności. LiveJournal zyskał popularność jako platforma blogów w połowie 2000 roku, ale stopniowo przekształcił się z witryny blogów, gdzie wszyscy byli mile widziani, w jednej z głównych platform mediów społecznościowych w Rosji.

Blogger z kolei rozpoczął swoje życie jako komercyjny serwis blogowy stworzony przez Pyra Labs. Platforma zostanie zakupiona przez Google w 2003 roku i udostępniona bezpłatnie światu. Ten krok wprowadził nie tylko Bloggera, ale także całą koncepcję blogowania do głównego nurtu.

blogger to platforma blogowa przejęta przez Google

Na początku 2000 roku

Gdy blogowanie stało się coraz bardziej popularne, pojawiły się narzędzia, które pomagają ludziom w przygotowaniu listy czytelniczej blogów lub w sprzedaży własnych blogów. Rok 2002 był szczególnie dużym rokiem dla blogosfery. Ludzie zaczęli również zarabiać na swoich blogach za pomocą witryn takich jak BlogAds, prekursor Google AdSense.

blogads to jedna z pierwszych usług reklamowych do blogowania

Pierwsza wyszukiwarka blogów, Technorati, została uruchomiona w listopadzie.

Technorati

W tym roku uruchomiono także wiele popularnych blogów, w tym Gizmodo i Gawker, jedne z pierwszych firm, które same wykorzystują blogowanie jako główny model biznesowy. Sprawdź oryginalną wersję Gizmodo poniżej:

Oryginalny blog Gizmodo

Heather Armstrong stała się pierwszą osobą, która została zwolniona za mówienie o swojej pracy na swoim blogu w lutym 2002 r., Umieszczając swojego bloga Dooce w centrum uwagi wielu rozmów na temat prywatności w Internecie. „Dooced” stał się nawet czasownikiem, co oznacza „zwolniony za blogowanie”.

Rok 2002 był wielkim rokiem dla blogów, ale okazał się jeszcze większy. Google kupił Bloggera i wprowadził AdSense, dzięki czemu każdy może zarabiać na swoim blogu bez konieczności dołączania do specjalnej sieci, takiej jak BlogAds.

W 2003 r. Powstały również dwie nowe, zupełnie nowe usługi blogowe, które jeszcze bardziej zmieniłyby blogosferę: TypePad, komercyjna platforma blogowa, która obsługuje blogi dla dużych firm multimedialnych, takich jak BBC, oraz WordPress, platforma open source, której używamy dla ThemeIsle i nasze siostrzane strony. Platformy te ułatwiły firmom tworzenie własnych, w pełni spersonalizowanych blogów i sprzedawanie reklam bezpośrednio firmom w celu zwiększenia zysków.

WordPress

W 2005 roku Garrett Graff stał się pierwszym blogerem w historii blogów, któremu przyznano przepustkę prasową dla Białego Domu. To, wraz z narodzinami Huffington Post w tym samym roku (patrz oryginalna strona poniżej), wprowadziło blogowanie do królestwa politycznego i dało medium nowy poziom legitymacji jako źródła medialnego.

irytacja

Wzrost vlogowania

Wraz z rozwojem blogów powstał nowy styl blogów: blogi wideo lub vlogi. Pierwszy wpis vlog został utworzony w 2000 roku przez Adama Kontrasa. To krótki film, który nie wydaje się zbyt duży, ale był początkiem nowej formy treści, a co więcej, nowej branży:

Zobacz pierwszy vlog:

Podobnie jak blogi sprzed 2000 roku, vlogi rosły powoli, ale równomiernie, aż do 2005 roku, kiedy to innowacyjna platforma YouTube udostępniła to medium masom. Podobnie jak Blogger, YouTube został kupiony przez Google w 2006 roku.

Youtube

Dzisiaj YouTube jest domem znacznie więcej niż vlogów, ale vlogowanie jest nadal w jego centrum, a najlepsi twórcy zarabiają miliony dolarów rocznie. Forbes publikuje nawet roczną listę najlepszych gwiazd na YouTube.

Krótka historia projektowania blogów

Rozwój vlogowania był tylko jedną z oznak znacznej zmiany w korzystaniu z Internetu: gdy połączenia internetowe rosły szybciej i bardziej stabilnie, obrazy i wideo stały się bardziej widoczne. Obrazy i design stały się stopniowo coraz ważniejsze dla sukcesu blogów. Wczesne blogi składały się prawie w całości z tekstu rozciągającego się na całej stronie, z sporadycznym małym obrazem. Możesz zobaczyć tę wczesną estetykę projektu, jeśli spojrzysz na zrzut ekranu Links.net:

spinki do mankietów

Aspekty projektowe blogów ewoluowały i stawały się coraz ważniejsze z każdą nową iteracją tej koncepcji. Wczesne platformy, takie jak LiveJournal i Blogger, oferowały ograniczoną, ale prostą personalizację. Umożliwiło to osobom bez doświadczenia w tworzeniu unikalnych witryn. Popularne układy LiveJournal wprowadziły również niektóre elementy projektowania, które są nadal powszechne w motywach WordPress, takie jak wyśrodkowany tekst pokazany poniżej:

puchary

Od potterpuffs.livejournal.com

Wiele projektów blogów w tej erze historii blogów również wykorzystywało elementy, takie jak obrazy pierścieni do notebooków, a nawet po prostu beżowe zabarwienie, aby symulować uczucie czytania gazetowego czasopisma, jak na zdjęciu poniżej:

Kiedy WordPress uruchomił swój otwarty kod źródłowy w 2003 roku, możliwości projektowe eksplodowały. Programiści mogli używać technologii WordPress do tworzenia motywów, a osoby bez wcześniejszego doświadczenia w projektowaniu stron internetowych mogły z łatwością dostosowywać te szablony i budować witryny.

Od tego czasu premium motywy WordPress stały się branżą dla siebie. ThemeIsle dołączył do tej fali firm w 2012 roku, z silnym pragnieniem, aby motywy WordPress były przyjemniejsze zarówno dla właścicieli witryn, jak i nowych użytkowników. Nasz pierwszy motyw, CreativeMag, został wydany w 2012 roku:

Historia blogowania: Pierwszy projekt Themessle

Motyw CreativeMag przedstawia kilka popularnych elementów projektowania z tej epoki w historii blogów, w tym być może najbardziej trwały element nowoczesnego projektowania blogów, pasek boczny. Podobnie jak wiele starszych motywów, używa beżowej kolorystyki, aby wywołać uczucie czytania dziennika. Pasek boczny zawiera obraz papieru w linie, aby wzmocnić to skojarzenie.

Wzrost responsywnego wzornictwa

Żaden artykuł o historii blogowania nie byłby kompletny bez wzmianki o rewolucji mobilnej. Ruch mobilny był odpowiedzialny za ponad 50% całego ruchu internetowego w 2018 roku. Jednak witryny utworzone na początku i połowy 2000 roku nie wyglądają świetnie, gdy oglądasz je za pomocą telefonu komórkowego.

Niektóre firmy stworzyły osobne witryny mobilne przeznaczone na telefony, ale było to kosztowne i niepraktyczne. Wydawało się, że lepszym rozwiązaniem jest responsywny projekt. Elastyczny projekt lub projekt, który zmienia się w celu dopasowania do ekranu użytkownika, istnieje w jakiejś formie od 2001 roku, ale zyskał popularność w 2015 roku, kiedy Google ogłosił, że strony zostaną ukarane, jeśli nie będą przyjazne dla urządzeń mobilnych.

Obecnie responsywne projektowanie jest wbudowane w większość motywów WordPress, w tym wszystkie motywy, które znajdziesz tutaj w ThemeIsle.

Krótka historia blogów SEO

Innym ważnym aspektem historii blogowania jest rozwój optymalizacji pod kątem wyszukiwarek, zwany powszechnie SEO. Stworzenie Google w 1998 roku na zawsze zmieniło Internet. Witryna szybko zyskała popularność, a przedsiębiorcze osoby wkrótce zdały sobie sprawę, że mogą użyć nadmiernych słów kluczowych, aby wywrzeć wpływ na wyszukiwarki. Blogi, jako witryny, które są często aktualizowane i skupiają się na treści tekstowej, były naturalnym sposobem dla firm na dodawanie dużej liczby tych słów kluczowych do swoich witryn.

Na początku SEO wystarczyło tyle razy, ile to możliwe, wcisnąć poprawne słowa kluczowe w zdania, a wyszukiwarki wynagradzałyby cię. Witryny wysokiej jakości często dzieliły pierwszą stronę Google z programistami słów kluczowych i innymi spamerami SEO.

Na szczęście Google wcześnie zauważył tych spamerów i rozpoczął długą serię aktualizacji algorytmów zaprojektowanych w celu karania obleśnych taktyk SEO i nagradzania autentycznych treści wysokiej jakości. Dzisiejsze SEO jest zakorzenione w połączeniu ludzkiej psychologii i zrozumienia, w jaki sposób Google i inne wyszukiwarki kategoryzują treści.

Podsumowując, zmiany w SEO nagradzają blogi wysokiej jakości, dzięki czemu blogi stają się jeszcze bardziej instrumentalną częścią marketingu. Firmy, które blogują, odwiedzają ich stronę internetową o 55%. Ci goście są również wyższej jakości; Potencjalni klienci uzyskują współczynnik zamknięcia 14,6%, podczas gdy potencjalni klienci wychodzący mają znacznie niższy współczynnik zamknięcia wynoszący 1,7%.

Blogowanie w ostatnich latach (2012-2018)

Blogowanie wciąż rozwijało się w stałym tempie, ale blogosfera nie była prawdziwą innowacją aż do powstania Medium w 2012 roku. Przez cały okres istnienia Medium zmieniało się, wprowadzając nowe sposoby płacenia twórcom. Wprowadzili model subskrypcji, aw 2017 roku zastąpili go programem partnerskim. Dzisiaj Medium jest domem dla tysięcy blogów o różnym poziomie sukcesu, a nawet zatrudniają bezpośrednio niektórych pisarzy.

średni

LinkedIn wprowadziło własną platformę blogową Pulse dla wybranych użytkowników w 2013 roku. Z czasem Pulse zostało wdrożone dla rosnącej liczby użytkowników, które stały się dostępne dla wszystkich w 2015 roku.

Podczas gdy niektórzy twórcy używają Medium, LinkedIn Pulse i odsłonięcia podobnych witryn jako głównego bloga, wielu z nich używa ich jako drugorzędnych i trzeciorzędnych miejsc do publikowania. Dzięki temu treści hostowane w domenach o niskim natężeniu ruchu trafiają do dużych nowych odbiorców.

Media społecznościowe współpracują z blogami w podobny sposób symbiotyczny. Większość blogerów ma dziś jakąś strategię marketingową w mediach społecznościowych. Udostępniają każdy post na blogu na wielu platformach społecznościowych. Vlogerzy stosują podobną taktykę marketingową, a wielu prowadzi blogi.

Blogowanie dzisiaj w 2020 r. I w przyszłości

Historia blogowania jeszcze się nie skończyła. Według różnych szacunków na świecie żyją obecnie miliony blogów. Ponadto blogi są szczególnie ważne w marketingu: 85% firm B2C i 91% firm B2B korzysta z blogów lub innych form marketingu treści.

Jaki jest następny etap w historii blogowania? Nie wiem, jaka będzie kolejna innowacyjna platforma blogowa, ale mam kilka pomysłów. Ponieważ popularne serwisy społecznościowe zmniejszają zasięg organiczny i stają się rynkami typu pay-to-play, firmy prawdopodobnie powrócą do SEO jako podstawowego narzędzia marketingu online. To może sprawić, że blogi staną się jeszcze bardziej popularne w nadchodzących miesiącach i latach.

Jak myślisz, co jest kolejnym etapem w historii blogowania? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej!

Bezpłatny przewodnik

5 podstawowych wskazówek, jak przyspieszyć
Twoja witryna WordPress

Skróć czas ładowania nawet o 50-80%
postępując zgodnie z prostymi wskazówkami.

Reply