Jak założyć osobisty blog na WordPress


W Internecie jest dużo miejsca dla wszystkich. Ludzie lubią dzielić się pomysłami, nadawać kształt swoim myślom, a może nawet docierać do globalnej publiczności. Jak postawić się na drodze do osiągnięcia tego wszystkiego? Co raz, jeśli założysz osobistego bloga? Blogi są super skuteczne z kilku powodów. Najważniejsze z nich jest to, że 77% internautów czyta blogi, więc twoi odbiorcy już tam są. Co więcej, utworzenie osobistego bloga WordPress nie jest trudne, więc dlaczego nie spróbować zrobić tego sam?

W tym poście poprowadzimy Cię przez wszystkie kroki, które musisz podjąć, aby założyć osobistego bloga, który jest skuteczny, tani, przystojny i na drodze do sukcesu. To jest twój najlepszy przewodnik po osobistym blogu WordPress i wszystkich zasobach potrzebnych do tego, aby tak się stało.

Jak założyć osobistego bloga

Jak wspomniałem, wszyscy czytają blogi.

Jeśli spojrzymy na drugą stronę barykady, ludzie, którzy blogują, zwykle robią to na WordPress. Statystyki mówią, że platforma WordPress obsługuje ponad 30% internetu (podobnie jak w witrynach z nim zbudowanych). Ale niektórzy użytkownicy po raz pierwszy mogą nie wiedzieć, że w rzeczywistości istnieją dwa rodzaje WordPress: WordPress.org (zwany też hostowanym przez siebie) i WordPress.com (który obejmuje hosting, ale nie taką samą elastyczność).

Istnieje wiele różnic między tymi dwiema platformami, ale podsumuję najważniejsze z nich, aby uzyskać wyraźny obraz tego, kto jest kim.

WordPress.orgWordPress.com
Nie ma żadnego hostingu. Możesz jednak uzyskać dobry z bezpłatną domeną za jedyne 2,95 USD miesięcznie, korzystając z tego linku.Otrzymujesz bezpłatny hosting, ale WordPress.com ogranicza Cię do 3 GB miejsca, chyba że przejdziesz na płatny plan.
Potrzebujesz niestandardowej subdomeny, za którą musisz zapłacić dodatkową cenę.Daje ci bezpłatną subdomenę z tym formatem yourblog.wordpress.com, ale jeśli chcesz mieć domenę niestandardową, musisz przejść na abonament płatny.
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, musisz sam zadbać o swoją witrynę za pomocą wtyczek, ale wszystko kontrolujesz.Bezpieczeństwo nie jest Twoim zadaniem, automatycznie uzyskujesz podstawowe usługi bezpieczeństwa i tworzenia kopii zapasowych.
Możesz zainstalować dowolne wtyczki / narzędzia i zaprojektować swoją witrynę w dowolny sposób, bez żadnych ograniczeń.Nie można instalować żadnych wtyczek innych firm. Motywy są również dostępne w ograniczonej liczbie z ograniczonymi opcjami dostosowywania.
Masz pełną kontrolę nad każdym aspektem swojej witryny.Nie masz żadnej kontroli nad projektem, wydajnością ani funkcjonalnością swojej witryny. Domyślnie możesz używać tylko tego, co zapewnia pakiet WordPress.com.

Sprawdź pełne porównanie WordPress.org i WordPress.com tutaj.

Krótko mówiąc, jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad swoją witryną i chcesz mieć pewność, że pozostanie z Tobą przez długi czas, WordPress.org jest tutaj lepszym wyborem. Ale tak naprawdę nie wchodź na stronę WordPress.org, aby rozpocząć korzystanie z platformy. Oto, co zamiast tego robisz:

Konfiguracja techniczna podczas uruchamiania osobistego bloga WordPress

Porozmawiajmy o rzeczywistym procesie tworzenia osobistego bloga. Pierwszym krokiem do stworzenia osobistego bloga jest hosting. Ponieważ istnieje wiele dobrych firm hostingowych, z których każda oferuje różnorodne i atrakcyjne pakiety funkcji, wyobrażam sobie, że trudno jest wybrać taką, która najlepiej pasuje do Twojego bloga.

Jeśli chcesz założyć osobistego bloga, najpierw zapoznaj się z jego omówieniem, a następnie zajmiemy się szczegółami poniżej:

 1. Zapisz się na hosting (polecam Bluehost).
 2. Wybierz plan hostingowy.
 3. Wybierz nazwę domeny dla swojego osobistego bloga.
 4. Zakończ rejestrację hostingu.
 5. Upewnij się, że WordPress został zainstalowany podczas konfiguracji konta hostingowego.
 6. Zaloguj się i napisz swój pierwszy post na blogu.

Kiedy jesteś gotowy, aby założyć konto hostingowe, upewnij się, że używasz jednego z linków Bluehost na tej stronie. Przejście ich spowoduje dwie rzeczy: (1) są to linki partnerskie, co oznacza, że ​​otrzymujemy niewielką prowizję, jeśli kupisz za ich pośrednictwem, (2) to będzie odblokuj dla siebie obniżoną cenę 2,95 USD wobec 3,95 USD. Zniżki nie otrzymasz, jeśli odwiedzisz witrynę Bluehost w jakikolwiek inny sposób.

Teraz najlepszą częścią Bluehost jest to dostaną dla Ciebie WordPress – lub będziesz mógł zainstalować go z panelu użytkownika. Dlatego nie musisz wchodzić na stronę WordPress.org. Cała instalacja odbywa się za pośrednictwem hosta.

Jedyne, co musisz zrobić, to przejść do wybranego hostelu, kliknąć przycisk rejestracji, a następnie przejść przez procedurę. Proces zostanie przeprowadzony za rękę.

Bluehost - świetne miejsce do założenia osobistego bloga

Rejestrując się u hosta, masz również szansę wybrać nazwę domeny dla swojej witryny.

Nazwy domen to sposób, w jaki odwiedzający identyfikują Twoją witrynę i uzyskują do niej dostęp. Na przykład nasza domena to themeisle.com.

Po zarejestrowaniu się w planie hostingowym nadal musisz skonfigurować WordPress. Sposób działania tego procesu zależy od wybranego hosta. Niektóre, takie jak Bluehost, udostępniają działającą instancję WordPressa bezpośrednio przez bramę lub zapewniają opcję instalacji jednym kliknięciem podczas rejestracji. Wystarczy, że podasz podstawowe informacje, takie jak nazwa witryny, nazwa użytkownika administratora itd.

Co się stanie, jeśli Twój host nie zainstaluje dla Ciebie WordPress?

Jeśli Twój host wymaga samodzielnej konfiguracji WordPress, prawdopodobnie zrobisz to przy użyciu instalatora cPanel. Najpierw musisz uzyskać dostęp do panelu przy użyciu danych logowania wybranych podczas rejestracji w planie hostingowym. Po wejściu zobaczysz stronę podobną do tej:

Przykład cPanel.

CPanel jest pełen opcji, które mogą sprawić, że będzie on zastraszał. Na szczęście istnieje wiele przewodników dotyczących konfiguracji WordPressa za pomocą cPanel. Jeśli po drodze napotkasz jakieś problemy, zawsze możesz sprawdzić dokumentację usługi hostingowej lub skontaktować się z zespołem pomocy technicznej, aby uzyskać pomoc.

Jakie elementy składają się na skuteczny osobisty blog WordPress

Jeśli jesteś osobą, która lubi pisać, prowadzenie własnego bloga może być świetnym rozwiązaniem. Możesz tworzyć treści o wszystkim, co chcesz i kiedy chcesz, i dzielić się przemyśleniami ze znajomymi, siecią i kompletnymi nieznajomymi. Jeśli czujesz się przedsiębiorczy, możesz nawet użyć swojego osobistego bloga do tworzenia sieci w swojej branży, pisząc o najnowszych osiągnięciach i swoich spostrzeżeniach.

Po założeniu osobistego bloga będziesz mógł uwzględnić wszelkie funkcje i informacje, które uważasz za niezbędne. Istnieje jednak kilka elementów, które łączy wszystkie najlepsze osobiste blogi, takie jak:

 • Nacisk na posty na blogu. W przeciwieństwie do statycznych stron WordPress, chcesz, aby Twoje posty na blogu były na pierwszym planie.
 • Niektóre dane osobowe na Twój temat, aby spersonalizować treść i pomóc odbiorcom nawiązać połączenie.
 • Linki do twoich profili w mediach społecznościowych i ogólnych informacji kontaktowych dla odwiedzających, którzy chcą Cię obserwować lub się z Tobą skontaktować.
 • Starannie wybrany format postów na blogu, aby każdy wpis był czytelny i wciągający.

Na szczęście wszystkie cztery elementy są proste i łatwe do osiągnięcia. Oznacza to, że prawdopodobnie nie musisz używać fantazyjnego motywu premium ani szukać skomplikowanych funkcji. Zamiast tego możesz wybrać bezpłatną alternatywę, która jest lepsza dla twojego budżetu.

Jaki motyw / projekt uzyskać?

Rozmawialiśmy o tym, jak sprawić, by Twój osobisty blog działał płynnie na backendie, ale teraz porozmawiajmy trochę o jego projekcie, co jest niezwykle ważne dla tych, którzy czytają twój blog. Przede wszystkim musi być intuicyjny i ułatwiać ludziom czytanie Twojej witryny, a także zapewniać przyjazną i zorganizowaną strukturę nawigacji. Bez względu na to, jak wspaniałe są Twoje posty, jeśli sposób, w jaki je prezentujesz, jest trudny do śledzenia i denerwuje ludzi za każdym razem, gdy próbują nawigować na Twoim blogu, to wszystko na próżno.

Dodanie pięknego i intuicyjnego motywu do osobistego bloga WordPress jest w rzeczywistości bardzo proste, wystarczy kilka szybkich kroków. Najtrudniejszą częścią jest wybór jednego motywu, ponieważ WordPress ma tu mnóstwo: darmowy, przystojny, bogaty w funkcje, wszelkiego rodzaju i do wszystkich celów.

Po wejściu do pulpitu poszukaj karty o nazwie Wygląd. Kliknij na niego, a następnie wybierz Tematy opcja. Spowoduje to wyświetlenie wszystkich motywów, w które WordPress jest wstępnie zainstalowany:

Niektóre z domyślnych motywów WordPress.

Te motywy to bezpłatne, przyzwoite opcje startowe dla osobistego bloga WordPress. Prawdopodobnie jednak będziesz chciał użyć motywu, który jest nieco mniej prosty i można go w większym stopniu dostosować, na przykład naszą własną Hestię:

Motyw projektu materiału Hestia - idealny na osobisty blog WordPress

Ten konkretny motyw opiera się na wytycznych dotyczących projektowania materiałów, co daje bardzo nowoczesny wygląd. Ponadto zawiera wszystko, czego potrzebujesz, aby uwzględnić istotne elementy, o których mówiliśmy wcześniej (takie jak dane kontaktowe i osobiste biografie). Aby go skonfigurować, wystarczy wykonać kilka prostych instrukcji (które dotyczą również innych motywów WordPress).

Świetne narzędzia do poprawy osobistego blogowania

Oprócz wyboru hostingu i motywu, które są obowiązkowe, masz mnóstwo opcjonalnych narzędzi stworzonych do współpracy z WordPress, ułatwiających prowadzenie blogów i zwiększających produktywność. Niektóre mogą być używane bezpośrednio online, a inne będą wymagać instalacji na desce rozdzielczej, ale wszystkie są bardzo intuicyjne i sprawiają, że pisanie jest przyjemniejsze.

Jetpack

Jetpack to świetna, wielopłaszczyznowa wtyczka dla każdego, kto chce założyć osobistego bloga. Automatyzuje publikowanie w mediach społecznościowych, udostępniając każdy nowy wpis na blogu w kanałach społecznościowych. Ponadto wtyczka tworzy piękne galerie zdjęć, które możesz umieścić w swoich postach i może ci pomóc, zapewniając różne statystyki witryny bezpośrednio w panelu administratora.

Oto nasz przewodnik, jak zacząć korzystać z Jetpack.

Ożywić stary post

Dzięki Revive Old Post możesz zautomatyzować proces publikowania w mediach społecznościowych, dzięki czemu nie musisz ręcznie udostępniać każdego wpisu.

Po skonfigurowaniu wtyczki zrobi wszystko za Ciebie. Będzie publikował samotnie, dopóki go nie zatrzymasz. W ten sposób oszczędzasz dużo czasu, który możesz wykorzystać do pisania.

Generator tematów blogów

To fajne narzędzie internetowe stworzone przez Hubspot, które generuje pomysły dotyczące treści na podstawie interesujących Cię słów kluczowych. Piszesz trzy słowa kluczowe, które Twoim zdaniem są odpowiednie do tego, o czym chcesz rozmawiać, a narzędzie zwraca pięć powiązanych nagłówków.

Oto nasz dodatkowy przewodnik na temat tego, jak znaleźć dobre pomysły na posty na blogu.

BuzzSumo

Kolejne świetne bezpłatne narzędzie, które pozwala dowiedzieć się, które tematy są popularne. Wpisz temat w pole wyszukiwania, zanim zaczniesz nad nim pracować, a BuzzSumo przeanalizuje, która treść najlepiej pasuje do danego tematu. Za pomocą tego narzędzia możesz również dowiedzieć się, która treść jest najbardziej udana opublikowana przez określonego bloga: wpisz jej adres URL, a otrzymasz listę najczęściej udostępnianych postów.

Gramatycznie

Zainstaluj rozszerzenie Gramatyka w przeglądarce internetowej, a następnie zacznij pisać post w WordPress. Narzędzie zaznaczy prawie każdy błąd w twojej pracy. Upewnij się więc, że sprawdziłeś gramatykę, zanim klikniesz Publikuj. Świetne narzędzie pomocnicze dla każdego, kto planuje założyć osobistego bloga.

MyStock.Photos

Do każdego postu na blogu potrzebujesz zdjęć. Chociaż zawsze możesz użyć własnych zdjęć, przez większość czasu będziesz korzystać z bezpłatnych zdjęć z Internetu. MyStock.Photos to kolekcja zdjęć ThemeIsle, która zapewnia niesamowite, wysokiej jakości obrazy, których możesz używać w dowolnym miejscu. Wszystkie są bezpłatne, więc używaj ich tak, jak chcesz!

Yoast SEO

Yoast SEO to darmowa wtyczka WordPress, która dba o optymalizację SEO.

Daje wskazówki, jakie zmiany należy wprowadzić w każdym poście, aby Twój post mógł zająć wyższą pozycję w Google.

Czas napisać swój pierwszy post

Po wybraniu bezpłatnego motywu WordPress i zainstalowaniu go i aktywacji wystarczy, że zaczniesz pisać swój pierwszy post na blogu. Aby to zrobić, poszukaj Posty → Dodaj nowe opcja na pulpicie nawigacyjnym. Spowoduje to przejście do edytora WordPress:

Edytor WordPress.

Tutaj możesz ustawić tytuł swojego posta, pisać o wszystkim, co chcesz, a także wstawiać obrazy i inne media. Gdy skończysz, możesz zapisać swoją pracę jako wersję roboczą lub opublikować od razu – wszystko zależy od Ciebie!

Czy osobisty blog WordPress to duże zobowiązanie? Jak często powinieneś publikować?

Nie ma tutaj twardej i szybkiej reguły. W końcu dlatego nazywa się to „osobistym blogiem”.

Nie musisz mierzyć się z zasadami i terminami, ale nadal powinieneś próbować publikować przynajmniej raz w tygodniu Jeśli to możliwe (znajdziesz jednak wiele kontrprzykładów).

Oczywiście zależy to od tego, do czego używasz bloga. Jeśli po prostu użyjesz go do zapisania swoich myśli na papierze (ekranie), powinieneś pisać za każdym razem, gdy przychodzi ci do głowy świetny temat. Jeśli używasz go do mówienia o hobby i chcesz zbudować wokół niego społeczność, powinieneś próbować publikować stale – przynajmniej raz w tygodniu.

Na przykład nawet w przestrzeni WordPress można znaleźć różne harmonogramy publikowania. Z jednej strony jest Tom McFarlin, który codziennie publikuje posty.

tommcfarlin

Z drugiej strony masz kogoś takiego jak Brian Krogsgard, który publikuje co kilka miesięcy.

krogsgard

Osobisty blog może ci pomóc profesjonalnie

Jak powiedziałem wcześniej, nawet jeśli na przykład założysz osobisty blog na temat swoich zainteresowań, może to pomóc w kształtowaniu myśli i łączyć się z innymi ludźmi którzy kochają te same rzeczy, co robicie.

Ale kolejnym ważnym powodem, dla którego powinieneś mieć osobisty blog WordPress, jest profesjonalna ekspozycja. Nie możesz stworzyć swojego bloga wyłącznie w tym celu, ale może to być niezamierzony efekt uboczny.

Na przykład, jeśli wysyłasz CV do firmy, link do niektórych istotnych treści napisanych, zebranych i zbadanych przez Ciebie może uzyskać dodatkowe uznanie. Możesz nawet otrzymywać oferty pracy dzięki swojemu blogowi!

Osobisty blog WordPress może czasem pomóc ci w karierze, ponieważ pomaga ci zbudować swój marka osobista.

Według ankiety przeprowadzonej przez Domain.me:

61% ankietowanych przyznało, że otrzymało ofertę pracy z powodu swojego bloga.

79% stwierdziło, że ich blog jest albo bardzo ważny, albo ważny dla ich osobistej marki.

Gdy jesteś online w tak wielu miejscach i masz konta na różnych platformach i kanałach mediów społecznościowych, trudno jest nie pomylić się z przyjaciółmi i potencjalnymi pracodawcami. W dzisiejszych czasach pracodawcy mają tendencję do sprawdzania wszystkich referencji internetowych, które prowadzą do Ciebie, przed zaproszeniem Cię na rozmowę kwalifikacyjną lub zatrudnieniem.

Według CareerBuilder od 40% do 60% menedżerów ds. Zatrudnienia korzysta z mediów społecznościowych do analizowania i uzyskiwania ogólnej opinii o potencjalnych pracownikach. Jeśli tak cię szukają w Internecie, istnieje duża szansa, że ​​natkną się na Twojego osobistego bloga.

Krótko mówiąc, dobry osobisty blog może pomóc zrobić dobre pierwsze wrażenie i zwiększyć szanse na znalezienie nowych możliwości. Potencjalni pracodawcy najprawdopodobniej znajdą Twój osobisty blog, dzięki czemu będzie to dobre miejsce, aby podnieść jakość pracy w ich oczach. Choć na początku niezamierzone, są to poważne pozytywne konsekwencje biznesowe z osobistego blogowania.

Podsumowując

W końcu zamiast czytać opinie i historie innych osób, możesz tworzyć własne treści i udostępniać je światu. Wszystkie twoje odkrycia, wszystkie myśli, codzienne historie… wszystko może doprowadzić do czegoś wspaniałego. Poza tym, że możesz dołączyć do miłych społeczności ludzi, którzy mają takie same hobby i zainteresowania jak ty, osobisty blog może również prowadzić do lepszych możliwości zawodowych.

Jak założyć osobistego bloga? Oto podsumowanie:

 1. Wybierz platformę pomiędzy WordPress.org i WordPress.com. Polecamy ten pierwszy, ponieważ będziesz mieć pełną kontrolę nad swoją witryną.
 2. Wybierz odpowiedni hosting WordPress. Na osobistym blogu nie potrzebujesz tutaj największych ryb. Tani hosting WordPress jest w porządku.
 3. Wybierz piękny motyw. Do wyboru jest kilka fajnych darmowych motywów do blogowania WordPress. Zainstaluj, spróbuj, dostosuj. Możesz grać z ich wyglądem, aby zobaczyć, który najbardziej pasuje do Twojej witryny.
 4. Śmiało, zainstaluj wydajny i bezpłatny narzędzia i wtyczki dzięki temu blogowanie będzie łatwiejsze i przyjemniejsze.
 5. Napisz swój pierwszy post na blogu
 6. Myśleć o zakres tematów, które chcesz rozwiązać. Jeśli jeszcze nie wiesz i po prostu chcesz pisać losowe rzeczy, to też początek. Blog to sposób na wyrażenie siebie.
 7. Spróbuj stworzyć osobisty kalendarz lub zeszytu, w którym należy ustalić terminy pisania. Nie musisz publikować codziennie, wystarczy raz w tygodniu. Kluczem jest konsekwencja.

Mam nadzieję, że było to pomocne! Czy masz jakieś pytania dotyczące założenia osobistego bloga na WordPress? Porozmawiajmy o nich w sekcji komentarzy poniżej!

Bezpłatny przewodnik

5 podstawowych wskazówek, jak przyspieszyć
Twoja witryna WordPress

Skróć czas ładowania nawet o 50-80%
postępując zgodnie z prostymi wskazówkami.

* Ten post zawiera linki partnerskie, co oznacza, że ​​jeśli klikniesz jeden z linków produktu, a następnie kupisz produkt, otrzymamy niewielką opłatę. Nie martw się, nadal będziesz płacić standardową kwotę, więc nie poniesiesz żadnych kosztów z Twojej strony.

Reply