Jak „zainstalować” Google Analytics w WordPress dla początkujących (2020)


W tym artykule opiszemy, jak skonfigurować Google Analytics w WordPress. Ale po pierwsze, oto kilka informacji, dlaczego możesz chcieć zrobić coś takiego.

Google Analytics jest jednym z najlepszych narzędzi do Twojej dyspozycji, aby dowiedzieć się więcej o tym, kim są odwiedzający Twoją witrynę, skąd pochodzą i czego szukali, kiedy dotarli do Twojej witryny. Jest to nieocenione narzędzie do określania rodzaju treści, które należy skoncentrować na publikowaniu na swoim blogu, a co najważniejsze, jest całkowicie bezpłatne.

Pod wieloma względami jeszcze łatwiej jest skonfigurować Google Analytics w witrynie WordPress niż w ręcznie kodowanej witrynie. Ponieważ możesz korzystać z wtyczki, nie musisz zadzierać z kodem witryny, a po prawidłowym skonfigurowaniu możesz prawie zapomnieć, że nawet tam jest.

Ten przewodnik nauczy Cię wszystkiego, co musisz wiedzieć, aby zacząć korzystać z tego potężnego bezpłatnego narzędzia, jak skonfigurować Google Analytics w WordPress i przetestować go, aby upewnić się, że działa poprawnie.

Korzyści z używania Google Analytics z WordPress

Gdy wykonasz kilka prostych kroków, będziesz w stanie odkryć wiele informacji o swojej witrynie i jej użytkownikach. Obejmuje to sposób, w jaki użytkownicy znajdują Twoją witrynę, liczbę stron, które przeglądają podczas każdej wizyty, jakie są najpopularniejsze treści i wiele więcej.

Możesz także skonfigurować cele w Google Analytics, takie jak pobieranie plików, subskrypcje biuletynów lub sprzedaż produktów, a następnie mierzyć skuteczność witryny w stosunku do tych celów. Uzbrojony w te wszystkie dane, możesz rozpocząć pracę nad optymalizacją witryny, aby uzyskać lepsze wyniki, bez względu na cel witryny.

Jak skonfigurować Google Analytics w WordPress

Pod koniec tego artykułu dokładnie wiesz, jak skonfigurować Google Analytics w WordPress. Proces ten jest o wiele łatwiejszy niż myślisz, a po jego zakończeniu będziesz mógł znacznie lepiej poznać swoją witrynę i odwiedzających.

1. Utwórz konto Google Analytics

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, aby skorzystać z tego narzędzia, jest utworzenie usługi Google Analytics dla swojej witryny. Jeśli nie masz jeszcze konta Google Analytics, utworzysz usługę podczas procesu rejestracji.

Przejdź do strony głównej Google Analytics i kliknij „Zarejestruj się”. Zaloguj się na swoje konto Google.

rejestracja wordpress w Google Analytics

2. Podaj dane swojego konta

W nazwie konta możesz użyć swojego imienia i nazwiska lub nazwy firmy. Możesz śledzić wiele stron internetowych na tym samym koncie, co ułatwia, jeśli posiadasz wiele różnych stron internetowych. Następnie podasz szczegóły swojej nowej usługi, czyli witryny, którą chcesz śledzić.

Wpisz nazwę swojej witryny, adres URL, branżę i strefę czasową, a następnie kliknij „Uzyskaj identyfikator śledzenia”. Po zaakceptowaniu warunków zostaniesz przeniesiony na ekran, na którym zobaczysz swój identyfikator śledzenia, ciąg liczb zaczynający się od liter „UA”.

Trzymaj ten identyfikator, wykonując poniższe czynności skonfigurować Google Analytics w WordPress.

Jak skonfigurować Google Analytics w WordPress?

3. Zainstaluj wtyczkę Google Analytics by MonsterInsights

Teraz, gdy masz już identyfikator śledzenia, musisz zainstalować wtyczkę, która automatycznie doda kod śledzenia do Twojej witryny. Polecam wtyczkę Google Analytics od MonsterInsights ponieważ jest to najpopularniejsza i najaktywniej utrzymywana wtyczka tego typu, a ponadto ułatwia konfigurację Google Analytics w WordPress.

Aby dodać go do swojej witryny, wyszukaj go według nazwy pod Wtyczki / Dodaj nowe. Po znalezieniu odpowiedniej wtyczki kliknij przycisk „Zainstaluj teraz”. WordPress przejdzie proces instalacji wtyczki. Po zakończeniu kliknij „Aktywuj wtyczkę”, aby ją włączyć.

Google Analytics od MonsterInsights

4. Uwierzytelnij się za pomocą Google Analytics

Po zainstalowaniu i aktywacji wtyczki Google Analytics musisz ją skonfigurować, aby komunikowała się z Twoim kontem Google Analytics.

Możesz to zrobić, klikając link „Ustawienia” na stronie wtyczek lub możesz przejść przez pasek menu po lewej stronie i przejść do Statystyk / Ustawień. Na stronie głównej ustawień wtyczki kliknij przycisk „Uwierzytelnij się na koncie Google”.

uwierzytelnianie wtyczki wordpress w Google Analytics

5. Uzyskaj kod Google Analytics

Zobaczysz wyskakujące okienko z prośbą o pozwolenie na połączenie z Twoim kontem Google. Kliknij „Zezwól”. Na następnym ekranie zobaczysz długi ciąg losowych znaków. Skopiuj i wklej ten kod do podświetlonego pola z powrotem na karcie WordPress. Kliknij „Zapisz kod uwierzytelniający”.

wtyczka wordpress google analytics uwierzytelnia końcowy

6. Wybierz prawidłowy identyfikator śledzenia

Główny ekran ustawień we wtyczce Google Analytics zostanie odświeżony i zawiera menu rozwijane. W tym menu wybierz właśnie utworzoną usługę Google Analytics.

Identyfikator śledzenia powinien pasować do kodu UA utworzonego w kroku pierwszym. Kliknij „Zapisz zmiany”.

google analytics wordpress plugin właściwość

Gratulacje, oficjalnie skonfigurowałeś Google Analytics w WordPress! Teraz przetestujmy go, aby upewnić się, że działa poprawnie.

7. Sprawdź, czy Google Analytics działa w Twojej witrynie

Istnieje wiele sposobów sprawdzenia, czy poprawnie skonfigurowałeś Google Analytics w WordPress, ale zdecydowanie najłatwiejszym sposobem jest przetestowanie go w Analiza w czasie rzeczywistym.

Jeśli nadal jesteś na ekranie administratora w Google Analytics, kliknij „Raportowanie” u góry ekranu, aby przejść do sekcji Google Analytics z danymi śledzenia. W menu po lewej stronie kliknij „Czas rzeczywisty”, aby rozwinąć podmenu, a następnie kliknij „Przegląd”.

Jeśli chcesz skonfigurować Google Analytics w WordPress dla nowej witryny, najprawdopodobniej masz 0 obecnych użytkowników, co nie jest pomocne, gdy próbujesz stwierdzić, czy kod śledzenia działa poprawnie.

Domyślnie wtyczka Google Analytics by MonsterInsights nie śledzi odwiedzin zalogowanych administratorów lub redaktorów. Jest to ustawienie, które zalecamy pozostawić bez zmian, ponieważ śledzenie własnych wizyt w witrynie może zasłonić żądane dane. Oznacza to jednak również, że jeśli spróbujesz odwiedzić własną witrynę w tej samej przeglądarce, Twoje wizyty nie będą liczone.

Aby obejść ten problem w celach testowych, otwórz witrynę w innej przeglądarce i kliknij jedną lub dwie strony, aby zarejestrować wizytę w Google Analytics. Jeśli wszystko działa tak, jak powinno, natychmiast po wykonaniu tej czynności usługa Real-Time Analytics powinna wyświetlić jednego użytkownika na Twojej stronie. Tak jak:

testy google-analytics-wordpress

Jeśli nadal nie widzisz użytkownika w swojej witrynie, spróbuj otworzyć witrynę w innej przeglądarce lub kliknij przycisk w ustawieniach wtyczki, aby „Ponownie uwierzytelnić się na koncie Google”, aby spróbować ponownie.

Końcowe przemyślenia

To wszystko – teraz, gdy utworzyłeś usługę Google Analytics dla swojej witryny, zainstalowałeś, skonfigurowałeś wtyczkę i przetestowałeś ją, możesz mieć pewność, że przechwytujesz potrzebne dane o swoich użytkownikach i że pomyślnie skonfigurowałeś Google Analytics w WordPress.

Google Analytics jest nieocenionym narzędziem dla każdego blogera, który chce zrozumieć swoich odbiorców i zwiększyć ruch, dlatego idealnie nadaje się, jeśli uruchomisz go jak najszybciej. W rzeczywistości jest to jedna z pierwszych rzeczy, które powinieneś skonfigurować na nowym blogu.

Istnieje wiele innych popularnych wtyczek Google Analytics, które działają podobnie. Tylko upewnij się, że nie instalujesz więcej niż jednego, lub możesz śledzić każdego użytkownika dwa razy, sztucznie zawyżając liczbę odwiedzających.

Czy jesteś gotowy, aby skonfigurować Google Analytics w WordPress? Czy będziesz korzystać z Google Analytics przez MonsterInsights (formalnie Google Analytics przez Yoast) czy wolisz inną wtyczkę? Podziel się swoimi przemyśleniami na temat tego, jak planujesz skonfigurować Google Analytics w WordPress w komentarzach poniżej.

Bezpłatny przewodnik

5 podstawowych wskazówek, jak przyspieszyć
Twoja witryna WordPress

Skróć czas ładowania nawet o 50-80%
postępując zgodnie z prostymi wskazówkami.

Reply