Jak segmentować Google Analytics w WordPress (w 5 krokach)


Dzięki Google Analytics możesz dowiedzieć się, ilu odwiedzających obsługuje Twoja witryna, jak znajdują Twoją treść i nie tylko. Jeśli wiesz, jak segmentować Google Analytics, możesz śledzić prawie każdą zmienną, którą chcesz.

Na przykład możesz skonfigurować Google Analytics, aby śledzić, który z autorów WordPress uzyskuje najwięcej wyświetleń strony. Wystarczy trochę dodatkowej pracy przy użyciu Menedżera tagów Google.

W tym artykule pokażemy, jak podzielić dane analityczne według autora za pomocą Google Analytics i Menedżera tagów. W tym artykule skupiono się na tym, ale możesz zastosować to samo podejście do innych segmentów. Na przykład śledzenie treści z określonych kategorii WordPress.

Dlaczego warto segmentować Google Analytics

Google Analytics umożliwia śledzenie ogromnej ilości informacji. Jest to przydatne do tworzenia ukierunkowanych kampanii marketingowych, kontrolowania wygody użytkowników witryny i nie tylko.

Jednak każda strona internetowa używa różnych wskaźników do pomiaru swojego sukcesu. Tam, gdzie niektórzy mogą przejmować się tylko ogólnym ruchem, możesz być bardziej zainteresowany tym, jaki typ treści działa najlepiej lub które elementy klikają użytkownicy.

Segmentacja Google Analytics może pomóc Ci skoncentrować się na informacjach, które są dla Ciebie najważniejsze. Krótko mówiąc, proces ten obejmuje tworzenie podzbiorów danych. Strategia ta jest często stosowana w marketingu do identyfikowania i śledzenia wielu odbiorców.

Możesz jednak tworzyć niestandardowe segmenty dla niemal dowolnego rodzaju danych. Na przykład możesz śledzić wyświetlenia strony według autora, aby monitorować wydajność pisarzy. Może to pomóc w podjęciu decyzji, którzy freelancerzy mają zostać ponownie zatrudnieni lub komu powierzyć szczególnie ważne stanowisko.

Tworząc niestandardowe „wymiary”, możesz określić, które dane chcesz śledzić. Ponadto możesz uzyskać dostęp do tych danych za pośrednictwem interfejsu Google Analytics, dzięki czemu nie musisz zajmować się liczbami surowymi.

Jak segmentować Google Analytics według autora w WordPress (w pięciu krokach)

Istnieje wiele sposobów na segmentację statystyk witryny WordPress. Po pierwsze, niektóre uniwersalne wtyczki zawierają wbudowane funkcje. Na przykład bezpłatna wtyczka GAinWP (czyli ponowne uruchomienie oryginalnej wtyczki GADWP).

Jednak przy odrobinie dodatkowej pracy możesz bezpłatnie segmentować dane analityczne, stosując bardziej ukierunkowane podejście za pomocą Menedżera tagów Google i bezpłatnej wtyczki. Oto jak.

Krok 1: Skonfiguruj Menedżera tagów Google

Po pierwsze, upewnij się, że masz już Google Analytics połączony ze swoją witryną WordPress. Następnie możesz skonfigurować Google Tag Managera, który pozwoli Ci przesyłać odpowiednie dane z WordPress do Google Analytics.

Możesz połączyć Menedżera tagów Google ze swoją witryną ręcznie lub za pomocą wtyczki, takiej jak Menedżer tagów Google dla WordPress:

Po aktywacji wtyczki przejdź do Ustawienia → Menedżer tagów Google. U góry strony znajduje się pole, w którym należy wprowadzić identyfikator Menedżera tagów Google:

Wprowadzanie identyfikatora Menedżera tagów.

Aby uzyskać ten identyfikator, zaloguj się do Menedżera tagów Google. Powinien zostać otwarty na stronie z listą bieżących „kont” lub kontenerów witryny (lub monitem o utworzenie jednego, jeśli używasz go po raz pierwszy w Google Tag Manager).

Kliknij opcję utworzenia nowego konta, wpisz jego nazwę, podaj adres URL swojej witryny i wybierz Sieć opcja:

Tworzenie nowego konta Tag Managera.

Po skonfigurowaniu konta zobaczysz je w panelu Menedżera tagów. Powinna być kolumna z treścią ID kontenera. Skopiuj identyfikator swojej witryny i wklej go w odpowiednim polu w WordPress.

Jeśli przewiniesz ustawienia, zobaczysz sekcję o nazwie Podstawowe dane. Tutaj możesz skonfigurować informacje, które WordPress przekaże do warstwy danych Menedżera tagów:

Konfigurowanie wtyczki Tag Manager dla WordPress.

Domyślnie wtyczka przekazuje kilka zmiennych do Menedżera tagów, w tym autora każdego wpisu, datę publikacji, kategorię i wiele innych.

Możesz użyć tych zmiennych do segmentacji danych analitycznych swojej witryny. Na potrzeby tego samouczka skupimy się na segmentowaniu według autora. Reszty tych kroków można jednak używać zamiennie z dowolną zmienną.

Na razie wybierz Posttype bieżącego posta / archiwum i Nazwa autora postu. Następnie zapisz zmiany w ustawieniach.

Krok 2: Utwórz niestandardowy wymiar w Google Analytics

Następnie przejdź do pulpitu nawigacyjnego Google Analytics i otwórz ustawienia administratora. Tam kliknij Niestandardowe definicje → Niestandardowe wymiary:

Tag Niestandardowe wymiary w Google Analytics.

Kliknij na NOWY WYMIAR NIESTANDARDOWY przycisk w wyskakującym okienku. Następnie ustaw nazwę niestandardowego wymiaru, wybierz Trafienie pod Zakres aby śledzić wyświetlenia stron, i wybierz Aktywny pole wyboru.

Po ustawieniu wymiaru pojawi się pod Wymiary niestandardowe. Zwróć uwagę na Indeks numer obok jego nazwy:

Sprawdzanie numeru indeksu niestandardowego wymiaru.

Mamy „1”, ponieważ na razie mamy tylko jeden niestandardowy zestaw wymiarów. Będziesz potrzebować tego numeru do następnego kroku, więc zapamiętaj go.

Krok 3: Dodaj autor i typ strony postu zmienne do Tag Managera

Na tym etapie powiesz Menedżerowi tagów, aby pobierał odpowiednią nazwę autora za każdym razem, gdy ktoś odwiedza jeden z Twoich postów. W ten sposób możesz przekazać te dane do Google Analytics i uzyskać do nich dostęp za pomocą tej platformy.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to otworzyć właściwość skonfigurowaną w Menedżerze tagów w kroku 1. Poszukaj Zmienne i wybierz Nowy pod Zmienne zdefiniowane przez użytkownika:

Zmienne zdefiniowane przez użytkownika Menedżera tagów.

Pojawi się nowe okno, w którym możesz ustawić nazwę swojej zmiennej i skonfigurować rodzaj danych, z którymi pracujesz. Tutaj wybierz Zmienna warstwy danych opcja:

Konfigurowanie nowej zmiennej warstwy danych.

Teraz ustaw nazwę zmiennej na pagePostAuthor, skonfigurowane w Menedżerze tagów Google dla WordPress podczas kroku 1:

Konfigurowanie zmiennej autora.

Zapisz tę zmienną, a następnie powtórz proces, aby skonfigurować drugą zmienną, używając nazwy zmiennej pagePostType:

Konfigurowanie zmiennej typu strony.

Kiedy to zrobisz, powinieneś otrzymać dwie nowe zmienne. W naszym przypadku są one zatytułowane Śledzenie autora i Wyświetlenia postów:

Sprawdzanie nowych zmiennych w celu segmentacji Google Analytics

Teraz Menedżer tagów Google wie, jakie dane musi pobrać, więc nadszedł czas, aby skonfigurować wyzwalacz.

Krok 4: Zaimplementuj wyzwalacz, aby strzelać podczas wyświetlania postów

Przejdź do Wyzwalacze zakładka w Menedżerze tagów. Kliknij na Nowy przycisk i ustaw nazwę wyzwalacza, a następnie wybierz Widok strony jako typ:

Konfigurowanie wyzwalacza wyświetleń strony.

Menedżer tagów zapyta, czy wyzwalacz powinien się uruchamiać przy wszystkich odsłonach, czy tylko niektórych. Wybierz Niektóre wyświetlenia strony opcję i poszukaj zmiennej zdarzenia skonfigurowanej w poprzednim kroku – nasza nazywa się Wyświetlenia postów:

Konfigurowanie nowego wyzwalacza.

Reszta konfiguracji powinna przeczytać równa się post. Oznacza to, że wyzwalacz zostanie uruchomiony, gdy typ strony w Twojej witrynie jest postem i rejestruje wyświetlenia stron.

Krok 5: skonfiguruj tag do śledzenia autorów w Google Analytics

Wystarczy skonfigurować „tag” dla Google Analytics, aby platforma otrzymywała wszystkie dane, które Menedżer tagów skonfigurował do śledzenia.

Wróć do obszaru roboczego Menedżera tagów i otwórz Tagi kartę, a następnie kliknij Nowy. Nowe tagi są podzielone na dwie sekcje, Konfiguracja znaczników i Wyzwalanie.

Dla Konfiguracja znaczników, Wybierz Google Analytics: Universal Analytics. Po ustawieniu zaznacz pole wyboru dla Włącz zastępowanie ustawień w tym tagu i wprowadź poniżej identyfikator śledzenia Analytics:

Podanie identyfikatora śledzenia Analytics.

Otworzyć Więcej ustawień kartę i wybierz Wymiary niestandardowe → Dodaj wymiar niestandardowy. Pod Indeks, dodaj niestandardowy numer wymiaru z kroku 2. Dla Wartość wymiaru, wybierz zmienną autora, którą skonfigurowałeś w kroku 3:

Jak segmentować Google Analytics według autora

Teraz możesz przejść do Wyzwalanie Sekcja. Tutaj wybierz wyzwalacz ustawiony w kroku 4. Pełna konfiguracja powinna wyglądać następująco:

Konfigurowanie tagu do segmentowania Google Analytics

Kliknij Zapisać i wrócisz do obszaru roboczego Menedżera tagów. Teraz możesz kliknąć Zatwierdź przycisk, aby opublikować zmiany w Google Analytics.

Po wprowadzeniu zmian będziesz mógł sprawdzić liczbę wyświetleń stron posegregowanych według autora, przechodząc do Odbiorcy → Niestandardowe → Zdefiniowane przez użytkownika w Google Analytics i wybierając Autor opcja.

Jak segmentować Google Analytics przy użyciu innych danych

Jak wspomnieliśmy wcześniej, w Google Analytics możesz skonfigurować dowolny niestandardowy wymiar. Segmentowanie danych według autora jest proste, ponieważ mamy wtyczkę, która pozwala nam powiedzieć Google Analytics, które zmienne należy śledzić.

Jeśli chcesz kopać głębiej, Google Analytics oferuje wiele opcji podziału danych na podzbiory, na których chcesz się skupić. Możliwości są prawie nieograniczone, ale niektóre inne przykłady obejmują:

  • Uwzględnianie informacji takich jak wiek, płeć i zainteresowania w niestandardowych raportach w celu ulepszenia ukierunkowanej strategii marketingowej
  • Śledzenie źródeł ruchu w celu określenia sukcesu niektórych kampanii lub skuteczności zaangażowania w mediach społecznościowych
  • Określanie liczby wyświetleń strony według kategorii postu, abyś mógł zobaczyć, które tematy preferują Twoi użytkownicy

Wiesz już, jak skonfigurować podstawową segmentację. Jednak Google Analytics oferuje również bibliotekę segmentów pozyskiwanych z tłumu, do których można uzyskać bezpłatny dostęp i które można wykorzystać na własnej stronie internetowej w celu przyspieszenia procesu.

Wniosek

Nauczenie się segmentowania Google Analytics zajmuje trochę pracy, ale jest tego warte.

Gdy już wiesz, jak tworzyć niestandardowe wymiary w celu śledzenia najbardziej wartościowych danych, możesz uzyskać znacznie więcej z raportów analitycznych.

W tym poście wykorzystaliśmy ten proces do segmentacji analiz Google według autora WordPress w pięciu krokach:

  1. Skonfiguruj Google Tag Manager dla WordPress.
  2. Utwórz niestandardowy wymiar w Google Analytics.
  3. Dodaj autor i typ strony postu zmienne.
  4. Zastosuj wyzwalacz, aby strzelać podczas widoków postów.
  5. Skonfiguruj tag do śledzenia autorów w Google Analytics.

Aby dowiedzieć się, jak uzyskać więcej z Google Analytics, zapoznaj się z naszymi przewodnikami na temat konfigurowania niestandardowego pulpitu nawigacyjnego SEO Google Analytics i śledzenia zaangażowania użytkowników.

Czy masz pytania dotyczące segmentacji danych Google Analytics? Porozmawiajmy o nich w sekcji komentarzy poniżej!

Bezpłatny przewodnik

5 podstawowych wskazówek, jak przyspieszyć
Twoja witryna WordPress

Skróć czas ładowania nawet o 50-80%
postępując zgodnie z prostymi wskazówkami.

Reply