Co sprzedawać online? 5 kroków do wyboru idealnej niszy eCommerce


Zmagasz się z tym, co sprzedać online? Jeśli planujesz uruchomić sklep eCommerce, znalezienie idealnej niszy dla Twojego sklepu jest pierwszym krokiem w Twojej podróży.

Aby odkryć niszę, która najlepiej Ci odpowiada, możesz zacząć od zidentyfikowania niektórych pasjonujących się produktów, które mają przekonujący potencjał marki. Pomaga także określić problem, który możesz rozwiązać na rynku docelowym, i zbadać konkurencję. To wszystko zajmie trochę czasu, ale pomoże ci szybciej osiągnąć sukces.

W tym artykule porozmawiamy o tym, dlaczego decydowanie o tym, co sprzedać online, jest tak ważnym wyborem i jak zdecydować się na produkty, które najlepiej Ci odpowiadają, znajdując silną niszę. Zacznijmy!

Dlaczego tak ważne jest znalezienie właściwej niszy dla swojego sklepu eCommerce

Decydowanie o tym, co zamierzasz sprzedać, może być najważniejszym wyborem dla Twojego sklepu eCommerce. Oferowane produkty będą miały wpływ na każdą podejmowaną decyzję biznesową, określą tożsamość marki i ukształtują rynek docelowy. Innymi słowy, podejmowanie tutaj mądrej decyzji może oznaczać różnicę między sukcesem a porażką.

Jeśli brzmi to jak duża presja, nie martw się. Znalezienie odpowiedniej niszy dla Twojego sklepu może bardzo pomóc. Nisza jest wyspecjalizowanym rynkiem o bardzo specyficznym znaczeniu (w przeciwieństwie do szerszego rynku, takiego jak „odzież” lub „elektronika”). Niektóre nisze mogą być bardzo małe, ale jeśli chodzi o eCommerce, często łatwiej jest znaleźć sukces z jasno określoną grupą docelową.

Załóżmy na przykład, że sprzedajesz odzież. Ta szeroka kategoria może obejmować wszelkiego rodzaju różne produkty, od koszulek i kurtek po buty i czapki. Trudno jest wypromować swój sklep zarówno 13-letniej dziewczynce szukającej koszulki jednorożca, jak i 30-letniemu mężczyźnie, który robi zakupy w strojach biznesowych. Tacy odbiorcy mają ze sobą bardzo niewiele wspólnego, dlatego musielibyście włożyć wysiłek w przyciągnięcie obu osobno.

Rozwiązaniem tego problemu jest znalezienie jednej niszy, na której można się skoncentrować. W tym przykładzie twoją niszą mogą być mitologiczne koszulki lub profesjonalne krawaty dla mężczyzn. Mają dwie wyraźne grupy odbiorców i każda z nich może służyć do zawężenia grupy docelowej i ukierunkowania działań marketingowych. Sztuczka polega na wybraniu odpowiedniej niszy dla konkretnego sklepu.

Jak znaleźć niszę e-commerce i zdecydować, co sprzedać online (w 5 krokach)

Jeśli próbujesz zdecydować, co sprzedać online, możesz potrzebować więcej informacji, aby dokonać wyboru. Poniższe pięć kroków pomoże Ci rozpocząć ten proces.

1. Rozważ swoje zainteresowania lub pasje

Pomocnym sposobem na rozpoczęcie burzy mózgów w Twojej niszy jest przemyślenie swoich obecnych zainteresowań i pasji. Zastanów się, jakie produkty lubisz używać, jakie masz hobby i jak spędzasz wolny czas. O wiele trudniej jest sprzedać coś, co ci się nie podoba lub nie rozumiesz, więc warto skupić się na produktach, które w jakiś sposób będą z tobą rezonować.

Oto niektóre z pytań, które możesz sobie zadać na tym etapie:

 • O jakich tematach lubisz się uczyć?
 • Jak spędzasz swój wolny czas?
 • Do jakich organizacji należysz?
 • W jakich obszarach masz specjalistyczne umiejętności lub wiedzę?

Na przykład, jeśli uwielbiasz spędzać czas na świeżym powietrzu i często lubisz wędrować i biwakować, sklep z odzieżą lub materiałami ogrodowymi może być idealnie dopasowany. Będziesz mógł wykorzystać swoją wiedzę i pasję, aby zapewnić odbiorcom docelowym większą wartość dla tego rodzaju produktów.

2. Przeprowadź badania dotyczące potencjalnych nisz e-commerce

Jak wspomnieliśmy wcześniej, posiadanie wyraźnej niszy może pomóc w skuteczniejszym ukierunkowaniu marketingu. W tym momencie możesz wykorzystać pomysły wygenerowane w poprzedniej sekcji, aby osiedlić się w niszy.

Załóżmy, że rozważasz sprzedaż odzieży outdoorowej. Teraz możesz zacząć zastanawiać się, kto może być zainteresowany tym rodzajem produktu i jakie przedmioty należą do tej kategorii. Na przykład odzież wierzchnia może być zbyt szerokim rynkiem. Możesz dodatkowo określić swój sklep, wybierając przede wszystkim sprzedaż plecaków lub butów turystycznych. Pomoże Ci to rozpocząć tworzenie tożsamości marki i określenie docelowych odbiorców do celów marketingowych.

Jeśli nadal nie masz na myśli konkretnej niszy, warto również sprawdzić, które rynki są obecnie wartościowymi inwestycjami. Narzędzie Google Shopping Insights może być tutaj bardzo cenne. Pozwala badać określone nisze, a także porównywać, w jaki sposób różne nisze zyskują na popularności.

Narzędzie staje się dość specyficzne – na przykład może powiedzieć, że nisza „przenośnych filtrów do wody” jest znacznie bardziej popularna niż nisza „wkładek do śpiworów”. Co ważniejsze, może również powiedzieć, że nisza przenośnych filtrów do wody wydaje się rosnąć, co widać po linii trendu:

Google Shopping Insights pomaga znaleźć to, co sprzedać online

3. Określ problem, który możesz rozwiązać na rynku docelowym

Niektóre z odnoszących największe sukcesy firm internetowych znalazły swoją niszę, ponieważ zauważyły ​​problem, który wymagał rozwiązania. Gdy już zdecydujesz się na potencjalną niszę, musisz pomyśleć o tym, które produkty najlepiej zaspokoją jej potrzeby.

Jeśli na przykład zdecydowałeś się na sprzedaż butów turystycznych, może się okazać, że większość obecnie dostępnych opcji jest prosta i funkcjonalna. Zamiast podążać w tym stylu, możesz wyróżnić się oferując buty, które są o wiele bardziej stylowe i atrakcyjne dla odbiorców.

Możesz znaleźć problemy, które mogą wymagać rozwiązania, badając słowa kluczowe za pomocą narzędzi takich jak:

Chcesz odkryć popularne wyszukiwania związane z „bólami” odbiorców (lub problemami, które możesz rozwiązać):

Eksplorator słów kluczowych Moz pomaga znaleźć to, co sprzedać online

Widać, że pęcherze mogą stanowić problem dla osób zainteresowanych butami turystycznymi.

Możesz również wymyślić pomysły na produkty, rozmawiając bezpośrednio z rynkiem docelowym lub przeglądając fora i witryny społecznościowe, na których zazwyczaj spędzają czas.

4. Zbadaj swoją konkurencję i dowiedz się, jak możesz ulepszyć swoją niszę

Bez względu na to, jak konkretna jest twoja nisza, prawdopodobnie będziesz miał przynajmniej trochę konkurencji. Oczywiście nie jest to wcale takie złe i może stanowić dowód na to, że Twoja nisza może przynosić zyski. Jednak musisz zadać sobie pytanie, jak zamierzasz wyróżniać się z tłumu.

Badając konkurencję, wypatruj okazji, by zrobić coś nieco inaczej. Może możesz zaoferować produkt wyższej jakości lub nowy wygląd starego projektu. Alternatywnie, jedyne firmy sprzedające te same produkty mogą być nudne i mają bardzo niewielki branding. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie lubią kupować od marek, które mogą stawić czoła dużym firmom.

Twoim celem jest znalezienie „niszy w swojej niszy”. Gdy już określisz, jak możesz robić to, co robią konkurenci, ale nieco lepiej, będziesz w dobrej sytuacji, by zacząć przyciągać klientów na swój sposób.

5. Generuj pomysły na produkty na podstawie swoich ustaleń

Teraz, gdy już przeprowadziłeś badania i masz dużo informacji, nadszedł czas, aby wymyślić kilka pomysłów na produkty. Aby to zrobić, zastanów się nad punktami bólu zidentyfikowanymi podczas badań. W przypadku każdego pomysłu rozważ następujące pytania:

 • Czy produkt pasuje do Twojej niszy?
 • Czy użyłbyś produktu?
 • Jak rozwiązuje problem?
 • Czym różni się od konkurencji lub jest lepsza od konkurencji?

Kontynuując przykład butów trekkingowych, oryginalny pomysł wynikał z pasji do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Po przeprowadzeniu ogólnych badań produktów outdoorowych zdecydowaliśmy się na buty trekkingowe jako realną i konkretną niszę. Stamtąd zidentyfikowaliśmy jeden z problemów naszego rynku docelowego, którym jest brak stylowych opcji. Aby zaspokoić tę potrzebę, nasz sklep koncentruje się na oferowaniu obuwia, które jest zarówno funkcjonalne i bardziej stylowy niż produkty konkurencji.

To tylko jeden przykład, ale daje wyobrażenie o zaangażowanym procesie. Po ustaleniu swojej niszy i ustaleniu niektórych produktów na początek wystarczy skonfigurować sklep internetowy przy użyciu czegoś takiego jak WooCommerce, Shopify lub inne platformy eCommerce!

Wniosek

Założenie firmy online może być zastraszającą perspektywą. Jednak dzięki odpowiednim produktom i idealnej niszy znacznie zwiększysz swoje szanse na sukces.

Aby pomóc Ci zdecydować, co sprzedać online, możesz wykonać następujące pięć kroków:

 1. Zastanów się nad swoimi zainteresowaniami lub pasjami.
 2. Przeszukaj nisz eCommerce.
 3. Określ problem, który możesz rozwiązać na rynku docelowym.
 4. Zbadaj swoją konkurencję i ustal, jak możesz ulepszyć swoją niszę.
 5. Generuj pomysły na produkty na podstawie swoich ustaleń.

Czy masz pytania dotyczące tego, jak zdecydować, co sprzedać online i jak znaleźć swoją niszę? Zapytaj w sekcji komentarzy poniżej!

Bezpłatny przewodnik

5 podstawowych wskazówek, jak przyspieszyć
Twoja witryna WordPress

Skróć czas ładowania nawet o 50-80%
postępując zgodnie z prostymi wskazówkami.

Reply